Pięć kroków do prawidłowego używania biokominków

Podziel się:
Biokominki są bardzo popularne w aranżacji wnętrz. Warto wiedzieć, jak obchodzić się z urządzeniami, które emitują ogień. Przedstawiamy 5 praktycznych rad dla wszystkich, którzy chcą w pełni bezpiecznie z nich korzystać i cieszyć się wizją żywego ognia w domu lub na balkonie.

Biokomiki portalowe, podwieszane, do zabudowy, w kształcie misy, osłonięte szybami, z kryształami… Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli, że znalezienie biokominka, który pasować będzie do wystroju naszego wnętrza, to drobnostka. Rosnąca popularność tych urządzeń wiąże się także z bezproblemową obsługą i faktem, że nie wymagają komina a produktem spalania jest para wodna i znikome ilości dwutlenku węgla.

Fot. kratki.plFot. kratki.plFot. Kratki.plFot. Kratki.pl

Jak prawidłowo się z nimi obchodzić?

Dolewanie biopaliwa

Rzecz niby oczywista, a jednak… - Biopaliwo to substancja wysoce łatwopalna. Dlatego też pod żadnym pozorem nie można do gorącego, a już na pewno płonącego biokominka, dolewać biopaliwa – mówi Sylwester Kałwiński z firmy Kratki.pl, producenta biokominków. Próba dolania paliwa do palącego się biokominka może skończyć się poparzeniem. Zatem pamiętajmy – biopaliwo lejemy tylko i wyłącznie do wygaszonego, ostudzonego urządzenia.Wlewanie paliwa zaraz po wygaszeniu, czyli do gorącego jeszcze pojemnika, powoduje uwalnianie się łatwopalnych par o niskiej temperaturze zapłonu, co może skutkować wybuchem.
REKLAMA:

Sprawdź, co wlewasz

Jedynym paliwem, jakiego można używać w biokominkach, jest specjalne, dedykowane jemu biopaliwo. Niech nikomu nie przyjdzie na myśl dolewanie do urządzenia płynnej podpałki do grilla czy benzyny!

Fot. kratki.plFot. kratki.plFot. Kratki.plFot. Kratki.pl
- Biopaliwo powinno posiadać certyfikat Państwowego Instytutu Higieny – da to gwarancję odpowiedniej intensywności palenia, jak i pewność, iż do naszych dróg oddechowych nie trafią szkodliwe substancje, będące wynikiem procesu spalania – radzi ekspert Kratki.pl.

Bezpieczna aranżacja

Futrzane poduszki, długowłose dywany czy suszone kwiaty przyozdobią nasz dom, ale z pewnością powinny być prezentowane w bezpiecznej odległości od biokominka. Producenci zalecają, by odległość od materiałów łatwopalnych wynosiła co najmniej 150 cm.

Fot. kratki.plFot. kratki.plFot. Kratki.plFot. Kratki.pl

Baczne oko na maluchy

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w domu, w którym są dzieci, używać biokominka. Lepiej jednak nie zostawiać najmłodszych samych w pomieszczeniach, w których jest źródło ognia, bo wyobraźnia maluchów nie zna granic.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Kratki.pl
#do ochrona #instalacje #w dom #na balkon #kominek #kratki_pl #poradnik #Kominki

Więcej tematów: