newsletter reklama projekty domów forum
poniedziałek 17 czerwca 2019
20.07.2016r...

Błędy przy docieplaniu dachu płaskiego

O błędach przy docieplaniu dachów płaskich mówi Irena Domska, Kierownik ds. zarządzania jakością FS ARBET Sp. J.
Irena Domska, Kierownik ds. zarządzania jakością FS ARBET Sp. J. Fot. ARBET
Irena Domska, Kierownik ds. zarządzania jakością FS ARBET Sp. J. Fot. ARBET
Jest kilka podstawowych, najczęściej popełnianych błędów przy wykonywaniu ocieplenia dachów płaskich. W przypadku dachów krytych bezpośrednio papą, należą do nich przede wszystkim błędy przy wykonywaniu hydroizolacji. Nieprawidłowo wykonane łączenia papy, które można rozpoznać po braku tzw. wypływki, czy też brak ścięć w narożach, są podstawą nieszczelności w hydroizolacji.

Charakterystyczne są również błędy w postaci pęcherzy pod papą. Mogą one pojawić się przy pokryciu papą zamoczonej, wilgotnej termoizolacji. To wynik nieprawidłowego przechowywania materiału na budowie,bądź zastosowania zawilgoconej papy. Takie pęcherze po pęknięciu, również stanowią źródło nieszczelności dachu płaskiego.
--
REKLAMA:
--
Kolejnym standardowym błędem są nieodpowiednio wykonane spadki i nieprawidłowo rozmieszczone odpływy. Powodują one zastoiny wody na dachu, co stanowi podstawę do wtórnych skutków, w postaci różnego rodzaju uszkodzeń i odspojeń warstwy bitumicznej.
- wylicza Irena Domska.

Fot. ARBET
Fot. ARBET

Błędem jest również wywijanie papy na attyki i kominy pod kątem prostym, bez użycia klinów styropianowych. Próba przyklejenia papy pod kątem prostym kończy się zazwyczaj jej uszkodzeniem.

Ważny jest też dobór materiałów składowych termo- i hydroizolacji. W przypadku dachów krytych bezpośrednio papą należy stosować płyty styropianowe o minimalnym naprężeniu ściskającym 80 kPa, oznaczanym symbolem CS(10)80. Płyt styropianowe powinny mieć również zadeklarowaną odkształcalność wymiarową w warunkach obciążenia i temperatury, np. na poziomie DLT(1)5.


źródło: ARBET

Artykuły podobne:

d