Jak przyciąć żywopłot w naszym ogrodzie?

Podziel się:
Ekspert firmy KRAUSE radzi jak się zabrać do przycinania drzew i krzewów w naszym ogrodzie? Na co zwracać uwagę podczas ogrodowych czynności pielęgnacyjnych wysokich roślin?

Fot. KrauseFot. KrausePrzycinanie drzew i krzewów to warunek konieczny, by cieszyć się pięknym, zadbanym ogrodem. I choć czynności ta nie jest specjalnie wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować. Na początek sprawdzamy stan techniczny wszystkich narzędzi i urządzeń, z jakich będziemy korzystać. W przypadku zabiegów pielęgnacyjnych koncentrujemy się na sprzęcie do cięcia – ręczne nożyce i sekatory powinny mieć ostre ostrza, od których zależy szybkość i prawidłowość cięcia, a co za tym idzie późniejsza kondycja roślin. Jeśli korzystamy z pilarek spalinowych przegląd jest nieco bardziej skomplikowany, a dokładna instrukcja dołączana jest zawsze do urządzenia. – Warto także przyjrzeć się kondycji drabiny ogrodowej – choć nie jest to sprzęt niezbędny, często okazuje się niezwykle przydatny, szczególnie jeśli mamy do czynienia z wysokim żywopłotem lub nie dysponujemy sekatorem czy piłą na wysięgniku – zwraca uwagę Bogdan Harmaty, ekspert firmy KRAUSE.

Przystępując do cięcia drzew i krzewów zadbajmy o odpowiednią ochronę tych części ciała, które najbardziej narażone są na urazy, a są to:

- Oczy, które mogą ulec uszkodzeniu przez spadające gałęzie lub zaprószeniu przez wióry powstałe w wyniku cięcia. Niezbędne będą zatem okulary ochronne.
- Głowa, na którą spaść mogą usuwane duże konary drzew. Zaleca się więc korzystanie z ochronnych nakryć w postaci kasku.
- Dłonie – niezabezpieczone rękawicami ochronnymi narażone są na wszelkiego rodzaju skaleczenia zarówno narzędziami do cięcia, jak i ostro zakończonymi gałęziami.
- Kończyny, które zwykle ulegają urazom podczas upadków spowodowanych przewróceniem się drabiny lub poślizgnięcia się na jej szczeblach. To dlatego do przycinania żywopłotów ekspert KRAUSE szczególnie poleca teleskopową platformę roboczą z systemem TeleBoard.
- Nie dość, że zminimalizuje ryzyko upadku, to jeszcze rozwiąże problem ciągłego przestawiania drabiny tradycyjnej. Długość do 3,5 m, maksymalna wysokość robocza ok. 3 m oraz możliwość przesuwania całej konstrukcji zaledwie jednym ruchem, stwarzają wysoce komfortowe warunki pracy wszystkim działkowcom – tłumaczy.
REKLAMA:

Żywopłot to niezwykle efektowny element kształtowania ogrodowej przestrzeni. Sam w sobie stanowi piękną ogrodową dekorację, ale może też pełnić funkcję czysto praktyczną – gęsty i wysoki odgrodzi domowników zarówno od hałaśliwej ulicy, jak i sąsiadów, których bliskość odczuwają szczególnie właściciele zabudowań w systemie szeregowym. Warunek jest jeden - musi być odpowiednio pielęgnowany, bo samo podlewanie i nawożenie nie wystarczą.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Krause
#ogrod #ogrody #do pielegnacja #krause #poradnik #Pielęgnacja ogrodu

Więcej tematów: