Jakie są sposoby na podniesienie wartość nieruchomości?

Podziel się:
Na niektóre czynniki nie mamy wpływu, aby podnieść wartość nieruchomości, ponieważ w wycenie nieruchomości liczy się wiele atrybutów, m.in. przeznaczenie, stan prawny oraz lokalizacja. Warto sprawdzić, jakie zmiany przeprowadzić, aby dom lub mieszkanie było więcej warte.

Balkony przyczepne, Fot. Pracownia Projektowa MKDBalkony przyczepne, Fot. Pracownia Projektowa MKDW ubiegłym roku za metr kwadratowy na krakowskim Starym Mieście trzeba było zapłacić nawet 11 tys. zł. Z kolei na oddalonych od centrum Wzgórzach Krzesławickich własne „M” można było mieć już za ok. 4,6 tys. zł/mkw. - Różnice w cenach mieszkań deweloperskich to najlepszy dowód na to, jak czynniki zewnętrzne warunkują wartość lokalu - przyznaje Kinga Drab, właścicielka Pracowni Projektowej MKD, która zajmuje się balkonami przyczepnymi.– Jako właściciele nie mamy jednak wpływu ani na sąsiedztwo, ani na odległość od centrum. Istnieje jednak szereg czynności, które można wykonać, aby uatrakcyjnić nieruchomość – mówi.

1. Wyremontuj mieszkanie!

Remont to jeden z najbardziej rentownych sposobów. Na ile ważna będzie nowa instalacja elektryczna, sanitarna lub wygładzenie ścian? Inwestując kilka tysięcy w remont, można zyskać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby, które w najbliższej przyszłości planują sprzedaż lub wynajem. W ich przypadku zwrot będzie najbardziej zauważalny. Pamiętajmy, że według GUS w 2015 roku ponad 40% mieszkań oddanych do użytkowania było przeznaczone właśnie na te cele. A co w sytuacji, gdy klatka schodowa lub przestrzeń przed blokiem pozostawia wiele do życzenia? W przypadku budownictwa wielorodzinnego, można brać aktywny udział w planowaniu prac przez spółdzielnie lub wspólnoty.
REKLAMA:

2. Przyczep balkon!

Wspólna decyzja mieszkańców może dotyczyć wymiany okien, odświeżenia elewacji, bądź … przyczepienia balkonu! To kolejny, choć w Polsce nadal dość nietypowy sposób na podniesienie wartości nieruchomości. Im więcej osób ze wspólnoty się przyłączy, tym koszty jednostkowe są niższe. Na wycenę takiej usługi będzie miał wpływ także rodzaj materiałów wykończeniowych i rozmiar balkonu. - Balkon to nie koszt, a inwestycja. Wartość mieszkania z balkonem jest wyższa średnio o 6%, a jak wynika z badań, 95 % nabywców deklaruje, że nie kupiłoby lokalu bez balkonu – mówi Kinga Drab. Balkon ma jeszcze jedną ważną zaletę – funkcjonalność. Dodatkowa przestrzeń przyda się, aby powiesić pranie czy też wypić poranną kawę. W porównaniu do remontu, przyczepienie balkonu jest mniej czasochłonne, zamocowanie balkonu trwa bowiem zaledwie kilka godzin!

3. Odśwież wnętrze!

Potencjalny nabywca z pewnością zwróci uwagę także na estetykę. Odświeżenie wnętrza to propozycja dla wszystkich, którzy chcą podnieść wartość mieszkania przez sprzedażą lub wynajmem. Wystarczą świeże firanki, ładny zapach, jasne oświetlenie i kwiaty na stole, aby mieć dobre wrażenie wchodząc do środka. Jeżeli zależy nam na sprzedaży lokalu z wyposażeniem, można także przemyśleć zakup nowych mebli lub sprzętów RTV i AGD.

4. Zostań prosumentem!

Jedną z aktualnych tendencji zakupowych Polaków jest inwestowanie w budynki z własnym źródłem ciepła. Boom na ekologię dotyczy także deweloperów. Z raportu „World Green Building Trend” wynika, że 37% przedsiębiorców do 2018 r. uzyska certyfikaty środowiskowe dla ponad połowy projektów. Właściciel, który zainstaluje panele słoneczne nie tylko zwiększy wartość nieruchomości, ale także obniży swoje rachunki za prąd i będzie miał szansę stać się prosumentem. Jako konsument i producent energii będzie mógł liczyć na wsparcie ze strony rządu. Ministerstwo Energii właśnie przygotowuje propozycje dla właścicieli domowych instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), którzy wytwarzają nadwyżki.

5. Nie oszczędzaj!

- Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na remont, przyczepienie balkonu czy panele słoneczne na dachu, pamiętajmy, że każda z tych czynności to inwestycja. Wysokość zwrotu będzie zależała przede wszystkim od kapitału, intensywności działań, a w konsekwencji jakości materiałów i prac – podsumowuje Kinga Drab z Pracowni Projektowej MKD zajmującej się balkonami przyczepnymi.

Jeżeli zdecydujemy się na któryś z zaproponowanych sposobów – nie bądźmy przesadnie oszczędni! Mądre zaplanowanie prac pozwoli nam na racjonalne oszacowanie kosztów i osiągnięcie zamierzonego celu. Dla potencjalnego nabywcy czy rzeczoznawcy najważniejsza jest przecież gwarancja jakości.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Pixabay
#prawo #nieruchomości #poradnik #Prawo - tematy pozostałe

Więcej tematów: