Mała łazienka - poradnik krok po kroku

Podziel się:
Jak wyglądają etapy projektowania małego, ale wymagającego pomieszczenia, z którego korzysta kilka osób?

Rzut projektu łazienki Magdaleny Nowak, Fot. DeanteRzut projektu łazienki Magdaleny Nowak, Fot. Deante1. Przed przystąpieniem do remontu należy ustalić, co powinno się znaleźć w pomieszczeniu – czy decydujemy się na wannę, czy też wolimy zaoszczędzić cenne centymetry instalując kabinę.
2. Ważna jest także odpowiedź na pytanie – gdzie umieścimy pralkę? Zmieści w łazience, czy też przenosimy ją do kuchni? 3. Kolejne istotne elementy to styl, który ma panować w pomieszczeniu, a także dominująca kolorystyka. Z pomocą przyjdą nam magazyny wnętrzarskie, portale Internetowe i blogi, prezentujące masę świetnych pomysłów.
4. Jeżeli zdecydujemy się na współpracę z projektantem wnętrz, na pewno przeprowadzi on dogłębny wywiad z domownikami.
5. Oprócz rozmowy z domownikami projektant zawsze dokładnie mierzy pomieszczenie, uwzględniając przy tym umiejscowienie drzwi czy okna. Zwraca przy tym szczególną uwagę na przyłącza wodne, a także lokalizację pionu kanalizacyjnego, które mają decydujący wpływ na układ poszczególnych sprzętów.
6. Kolejnym bardzo istotnym etapem, który ma duży wpływ na walory użytkowe pomieszczenia jest strefowanie przestrzeni, czyli ustalenie, gdzie mają się znajdować konkretne urządzenia.
7. Przed podjęciem decyzji o przeniesieniu sprzętów należy wziąć pod uwagę istniejące przyłącza oraz odległość od pionów.
8. Podczas urządzania małej łazienki priorytetem jest wykorzystanie każdego skrawka przestrzeni.
9. Zasadą, która zawsze się sprawdza podczas urządzania pomieszczeń w skali mikro są jasne kolory i powierzchnie odbijające światło.
10. Oświetlenie dobrze jest wyznaczyć w dwóch miejscach nad – umywalką i wanną.
11. Projekt zakłada także wykorzystanie listew LED nad oknem i pod wanną, które uzupełniają wiszące lampy.
12. Dobór odpowiednich sprzętów to klucz do stworzenia funkcjonalnej przestrzeni najlepiej geometryczne kształty.
13. Po wyborze sprzętów, materiałów, urządzeń i dodatków przychodzi czas na sporządzenie dokładnego kosztorysu. Jeżeli w urządzaniu łazienki uczestniczy projektant wnętrz, dostarczy on całkowite zestawienie wydatków, uwzględniając przy tym założony przez domowników budżet.
14. Ostatnim etapem pozostaje więc gruntowny remont, dzięki któremu będzie się można cieszyć nowym wnętrzem.
REKLAMA:

WARTO WIEDZIEĆ!

- Jeżeli mamy okno w łazience to przesunięcie wanny pod nie, sprawi, że łazienka przestanie wyglądać jak długi wagon. Co więcej, ten zabieg uwolni przestrzeń, tworząc przejście niezbędne do wygodnego poruszania się w małym pomieszczeniu,
- Niewielka toaleta i kwadratowa umywalka z szafką, zajmują niewiele miejsca, jednocześnie świetnie wpisując się w nowoczesną estetykę wnętrza. Tolerowana odległość toalety od pionu wynosi od 100 do 120 cm. Po konsultacji oraz wizji lokalnej projektant wnętrz przygotowuje wizualizację, prezentującą rzuty pomieszczenia,
- Szafka podumywalkowa, bądź słupka z pewnością zajmie mniej miejsca,
- Dobrze jest też kiedy meble nie sięgają samej podłogi, wówczas zabudowa dodaje wnętrzu lekkości,
- Aby optycznie powiększyć pomieszczenie warto zastosować na całej ścianie lustro,
- Wykorzystanie listew LED, np. nad oknem lub pod wanną, uzupełniają nasze oświetlenie w łazience.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Deante
#czytelnia #armatura #wnetrza #deante #Łazienka - wystrój

Więcej tematów: