Jak podłączyć się do sieci gazowej

Podziel się:
Podłączenie nieruchomości do sieci gazowej to biurokratyczna wędrówka przez długie, kręte i usłane kolcami korytarze. Okres oczekiwania od złożenia wniosku do rzeczywistego odbioru gazu może wynieść nawet rok. Potencjalny odbiorca skazany jest na kontakt z wieloma podmiotami, które nie zawsze potrafią ze sobą współpracować. Chociaż w zasadzie powinny.

Fot. oBud.plFot. oBud.pl
Za dostarczenie gazu na teren nieruchomości nie jest odpowiedzialna jedna instytucja. Osobno musimy zadbać o przyłącze, a więc doprowadzenie instalacji od źródła gazu (gazociągu) na teren nieruchomości. Osobno poprowadzić dwie części instalacji gazowej wewnętrznej:
- do domu (czyli część od szafki gazowej do budynku);
- i wewnątrz domu (do odbiorników gazowych np. kuchenki gazowej, pieca gazowego).
Pierwsza instytucja, do jakiej należy się zwrócić, by rozpocząć ten zawiły proces to Polska Spółka Gazownicza, która odpowiada za:
- budowę i projekt przyłącza (systemu instalacyjnego poprowadzonego od źródła paliwa, do granicy
- nieruchomości);
- gazomierz;
- skrzynkę gazową.
Koszt tej części instalacji będzie zależny od odległości od źródła. Przyjmuje się, że odległość do 15 m od źródła (od gazociągu) do granicy działki, to koszt 2400 zł brutto. Za każdy następny metr to koszt około 100 zł brutto (dane z pierwszej połowy 2016 roku).

Pierwsze informacje na temat tego, co i jak należy zrobić, można uzyskać dzwoniąc na infolinię. Można również udać się bezpośrednio do najbliższej siedziby spółki i zasięgnąć porady w biurze obsługi klienta. Prawdopodobnie pracownik będzie chciał zbyć nas ulotką informacyjną, którą ma przygotowaną na tę okoliczność. Ulotka, choć szczegółowa, nie zastąpi analizy wniosku, jaki należy złożyć, by rozpędzić tryby urzędniczej machiny. Dlatego warto poprosić pracownika „gazowni” o konsultację.

Fot. oBud.plFot. oBud.pl

Krok 1. Wniosek o określenie warunków przyłączenia

Pierwsze, co należy zrobić to wypełnienie wniosku o określenie warunków przyłączenia (dostępny w najbliższej siedzibie dostawcy gazu lub pod adresem www.oferta.pgnig.pl). Jednak, aby sprostać zawiłemu formularzowi nie wystarczy wziąć do ręki długopisu. Na tym etapie należy konsultować się z osobą, która będzie potrafiła określić przewidywane zużycie gazu (np. instalator montujący kocioł gazowy albo projektant domu). Najważniejsza rzecz, jaką należy określić we wniosku, to zapotrzebowanie na gaz.

Wniosek o określenie warunków przyłączenia jest:
- ważny dwa lata;
- bezpłatny;
- bez zobowiązań.

Jeśli instalacja jest opłacalna dla dostawcy gazu, wniosek zostanie zatwierdzony. Jednak trzeba liczyć się z tym, że PSG może odmówić. W przypadku, gdy odległość nieruchomości od gazociągu będzie zbyt duża, prawdopodobnie trzeba będzie pomyśleć o innym źródle paliwa.
REKLAMA:

Polska Spółka Gazownicza na wydanie decyzji ma 21 dni (czas liczony od dnia złożenia wniosku). Od tego momentu, jeśli decyzja zostanie pozytywnie rozpatrzona, inwestor ma dwa lata na podjęcie dalszych kroków. Po tym czasie wniosek ulega przedawnieniu i w przypadku dalszej chęci przyłączenia domowej instalacji do sieci gazowej trzeba wypełnić go na nowo.

Fot. oBud.plFot. oBud.pl

Wraz z wypełnionym wnioskiem, do siedziby Polskiej Spółki Gazowniczej należy dostarczyć również:

- mapę sytuacyjną w skali 1:500, sporządzoną przez geodetę (za dodatkową opłatą), uwzględniającą aktualny stan rozgraniczenia działek i proponowaną lokalizację szafki gazowej;
- tytuł prawny do nieruchomości;
- pełnomocnictwo do podpisania umowy o przyłączeniu do sieci gazowej (w przypadku, gdy umowa
- podpisywana jest przez osobę trzecią).
A w przypadku działalności gospodarczej:
- aktualny odpis KRS, wpis w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej lub uchwała organu
- założycielskiego (kopia);
- decyzję o nadaniu Numeru Identyfikacji podatkowej (NIP), bądź inny dokument poświadczający NIP.

Krok 2. Zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej

Gdy wniosek o określenie warunków przyłączenia zostanie rozpatrzony pozytywnie,
kolejnym krokiem jest zawarcie obowiązującej prawnie umowy o przyłączenie do sieci gazowej, a następnie wykonanie projektu przyłącza. Z racji tego, że umowa zawiera wykonanie i projekt przyłącza, z ramienia spółki zostanie przydzielona osoba odpowiedzialna za ten etap inwestycji. Warto wiedzieć, że od momentu podpisania umowy do czasu jej realizacji przyjdzie nam poczekać. Minimalny czas oczekiwania to pół roku, choć jak inwestor dowie się dzwoniąc na infolinię, może trwać to znacznie dłużej (nawet kilka lat!). W dużej mierze zależne jest to od odległości od źródła gazu, z którego będziemy czerpać paliwo. Sensownym więc jest zająć się tematem na wczesnym etapie budowania. Po upływie wymaganego czasu wykonawca z ramienia PSG realizuje inwestycję poprowadzenia przyłącza. Dopiero po wykonaniu zadania inwestor otrzymuje fakturę upoważniającą do zapłaty za wykonaną instalację. Nie oznacza to, że jesteśmy już odbiorcą paliwa. Warunkiem niezbędnym jest poprowadzenie instalacji od przyłącza do budynku i do domowych urządzeń. Do tego będzie nam potrzebna firma zajmująca się instalacjami gazowymi.

UWAGA!
W przypadku, gdy we wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej zadeklarowaliśmy późniejszy termin przystąpienia do współpracy, konieczne będzie wypełnienie odrębnego wniosku o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci i określenie w niej terminu wykonania realizacji.

Krok 3. Wykonanie instalacji od licznika do odbiorników

By doprowadzić instalację do domu należy... No właśnie. W tym momencie dochodzimy do rozstaju dróg, bo mamy dwie możliwości:
- możemy skontaktować się z niezależnym projektantem wykonującym takie usługi;
- możemy ustalić wykonanie instalacji z projektantem przyłącza (z PSG).
Sami wykonawcy zajmujący się układaniem instalacji gazowych sugerują jednak, że w naszym interesie jest, by za projekt instalacji była odpowiedzialna ta sama osoba, która wykonuje projekt przyłącza (w niektórych regionach kraju jest to nieformalna reguła). Zmniejszamy w ten sposób prawdopodobieństwo wystąpienia błędu, a być może i zmniejszamy koszty. Za kompleksowe usługi z zasady mniej się płaci. Najważniejsze, by wykonująca instalację osoba była do tego odpowiednio kwalifikowana, a więc by posiadała uprawnienia! Jest to warunek konieczny, by spółka, z którą podpisaliśmy umowę o dystrybucji gazu, udostępniła paliwo.

Rury wchodzące w skład instalacji układanej na terenie działki (od skrzynki do budynku) powinny być powleczone żółtą taśmą. Warto tego dopilnować, gdyż czynność tę wykonuje się, aby instalacja była widoczna w przyszłości, w razie wykonywania robót ziemnych na terenie działki. Minimalizuje to ryzyko jej uszkodzenia.

Rura z gazem powinna być wprowadzona do budynku nad powierzchnią gruntu.

Instalację wewnątrz budynku może wykonać:

- kompleksowo projektant PSG;
- niezależny projektant;
- może być już uwzględniona w projekcie domu.
Po wykonaniu instalacji osoba z uprawnieniami musi wykonać próbę szczelności. Jeśli test odbędzie się bez zakłóceń, sporządzi z niego oficjalny protokół.

Fot. oBud.plFot. oBud.pl

Krok 4. Uruchomienie instalacji gazowej

Gdy mamy już wykonaną całą sieć instalacyjną, pora na ostatni krok, a więc dostarczenie gazu do instalacji. W tym celu należy w siedzibie PSG zgłosić gotowość instalacji gazowej do napełnienia paliwem gazowym. W praktyce oznacza to kolejną ryzę papieru, mianowicie:
- projekt;
- pozwolenie na budowę;
- opinia kominiarska powykonawcza;
- oświadczenie kierownika robót (z udokumentowanymi uprawnieniami!);
- mapka geodezyjna odcinka instalacji w ziemi bądź oświadczenie wykonawcy, że odcinek w ziemi został
- ułożony zgodnie z projektem;
- umowa przyłączeniowa + kserokopia wpłaty;
- zgłoszenie gotowości instalacji do napełnienia;
- oświadczenie o posiadanym tytule prawnym;
- protokół próby szczelności instalacji gazowej.
Po dostarczeniu dokumentacji następuje montaż układu pomiarowego i uruchomienie dostarczania paliwa gazowego przez spółkę gazownictwa. Od tego momentu inwestor korzysta z paliwa gazowego na warunkach wymienionych w umowie.

W skrócie:
1. Pobranie i złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej.
2. Określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej.
3. Pobranie i złożenie wniosku o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej.
4. Zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej.
5. Zawarcie umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego.
6. Realizacja umowy o przyłączenie do sieci gazowej oraz realizacja budowy instalacji gazowej.
7. Pisemne zgłoszenie gotowość instalacji gazowej do napełnienia paliwem gazowym.
8. Uruchomienie dostarczania paliwa gazowego.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #gaz #instalacje #do montaz #obud #Instalacje - pozostałe

Więcej tematów: