Kotłownia: Jak stworzyć ją idealną? - radzi ekspert

Podziel się:
Kocioł gazowy musi być wydajny, oszczędny i łatwy w obsłudze a do tego maksymalnie bezpieczny. Powinien być również odpowiednio zamontowany i umieszczony w miejscu, które najlepiej się do tego nadaje. Skąd jednak mamy wiedzieć, czy kotłownia spełnia wszystkie konieczne wymagania? Ekspert firmy Wolf - Technika Grzewcza sp. z o.o. podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas projektowania idealnej kotłowni.

Fot Wolf - Technika GrzewczaFot Wolf - Technika GrzewczaZnalezienie odpowiedniego pomieszczenia, w którym zostanie zamontowany kocioł gazowy stanowi najważniejszy etap tworzenia kotłowni. W wielu nowych domach takie pomieszczenie zostaje zwykle wydzielone już na etapie projektowania budynku i znajduje się np. w bezpośrednim sąsiedztwie garażu lub kuchni. Funkcję kotłowni z powodzeniem może jednak pełnić również piwnica, a nawet wnęka ścienna. Wszystko zależy od typu i wielkości urządzenia oraz rozmiaru zasobnika na ciepłą wodę użytkową.

„Kocioł stojący, wykonany z materiałów takich jak żeliwo lub stal, to urządzenie które potrzebuje sporej przestrzeni, dlatego też najlepiej ulokować go w np. piwnicy, w pomieszczeniu przeznaczonym na kotłownię. Takie urządzenie najczęściej wymiarami przypomina klasyczną pralkę, stąd też zmieści się na powierzchni około metra kwadratowego. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami, kotłownia gazowa dla nowobudowanych obiektów musi mieć wysokość co najmniej 2,2 metra a jej kubatura nie może być mniejsza niż 8 m3, w przypadku urządzeń pobierających powietrze do spalania z tych pomieszczeń”, tłumaczy specjalista z firmy Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o. „Wiszące kotły gazowe to kolejne urządzenia, które wymagają przestrzeni, choć nie tak dużo, jak urządzenia stojące. Z powodzeniem można powiesić je na ścianie w kuchni bądź łazience. Warunkiem jest posiadanie odpowiednio dużej powierzchni oraz ściany o solidnej konstrukcji. Gdy te warunki nie zostaną spełnione, trzeba zdecydować się na tradycyjną kotłownię. Jeżeli jednak zamiast urządzenia jednofunkcyjnego współpracującego z zasobnikiem ciepłej wody wybierzemy nowoczesny kocioł gazowy dwufunkcyjny, czyli z wbudowanym przepływowym podgrzewaczem wody, to całkowicie wyeliminujemy konieczność wydzielania kotłowni. Takie urządzenia mają niezwykle kompaktową budowę, dzięki czemu zmieszczą się nawet w kuchennej czy łazienkowej szafce”, dodaje ekspert.
REKLAMA:

Odpowiednia wentylacja kotłowni to kwestia, która bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo budynku i domowników. W przypadku instalacji opartej na urządzeniach gazowych odgrywa ona szczególnie dużą rolę, stąd też należy poświęcić jej sporo uwagi. Podstawowe zadania wentylacji w to m.in. dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do spalania oraz do celów wentylacyjnych, zapewnienie dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia kotłowni w celu usunięcia szkodliwych gazów które mogą powstawać podczas procesu spalania.

„Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w pomieszczeniach przystosowanych na kotłownię jest wentylacja grawitacyjna. W przypadku kotłowni która znajduje się piwnicy przepływ powietrza możliwy jest dzięki niewielkim oknom piwnicznym, nieszczelnościom w przegrodach zewnętrznych czy też specjalnym przygotowanym do tego celu kanałom nawiewnym. Projektując kotłownię należy pamiętać, że do spalenia 1 m3 gazu kocioł potrzebuje ponad 10 m3 powietrza i co najmniej tyle trzeba go dostarczyć każdej godziny. Wspominane otwory musza być zatem odpowiednio rozplanowane i być należytej wielkości” - mówi ekspert firmy Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o. Szczegółowe obliczenia zapotrzebowania na tlen w kotłowni należy przeprowadzić jeszcze przed montażem urządzenia grzewczego. Tylko wtedy można mieć pewność iż spalanie będzie przebiegało poprawnie a spaliny będą skutecznie odprowadzane.

Fot. Wolf - Technika GrzewczaFot. Wolf - Technika GrzewczaNajpopularniejsza jest wentylacja grawitacyjna, natomiast do wyboru mamy inne sprawdzone rozwiązania. Do często stosowanych rozwiązań można zaliczyć wentylację mieszaną tzn. połączona wentylacja grawitacyjna z wentylacją mechaniczną wyciągową. Zastosowanie mają tutaj różnego rodzaju nasady kominowe, deflektory kominowe, mechaniczne wentylatory wyciągowe montowane na kanałach wyciągowych. W obecnym czasie bardzo popularnym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym jest montaż w „salonach” tzw. kominków z płaszczem wodnym. Pamiętać należy, że tego typu rozwiązanie podlega takim samym przepisom jak w przypadku budowy kotłowni opartej na kotle na paliwa stałe. Pomieszczenie to powinno posiadać m.in. wentylacje wywiewną – kanał wywiewny o przekroju nie mniejszym niż 14 x 14 cm z otworem wlotowym pod sufitem pomieszczenia , wyprowadzonym ponad dach. „Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w systemy bezpieczeństwa, czujniki alarmowe które mogą stanowić doskonałe uzupełnienie dobrego systemu wentylacyjnego" - dodaje specjalista firmy Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wolf - Technika Grzewcza
#do ogrzewanie #instalacje #kotly #wolf_system #poradnik #Kotły i automatyka

Więcej tematów: