Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Podziel się:
Ogrzewanie podłogowe elektryczne wzbudza różne uczucia. Inwestorzy obawiają się kosztów, niektórzy zastanawiają się „czy to na pewno jest zdrowe” - szukają haczyka. Ten zawsze się znajdzie, sęk w tym, by wiedzieć jak go obejść.

Jak to jest zrobione

W ogrzewaniu podłogowym elektrycznym prąd przepływa przez przewody oporowe, w wyniku czego wydziela się ciepło. W podłodze układa się kable, maty lub folie grzejne. W przypadku kabli, odstęp w podłodze zależny jest od zapotrzebowania na moc cieplną w danym pomieszczeniu. Przewody takie układa się na siatce montażowej bądź na taśmie, albo upina klamrami. Następnie pokrywa warstwą zaprawy betonowej (z dodatkiem np. plastyfikatora). W pomieszczeniach, gdzie panuje wilgoć (np. łazienka), zaleca się bezpośrednio pod posadzką układać izolację przeciwwilgociową.

oBud.ploBud.pl
Elektryczna mata grzejna to w zasadzie instalacja gotowa do wykorzystania. Jej ułożenie jest dużo mniej pracochłonne niż układanie kabli. Najwygodniejsze do montażu są maty jednostronnie zasilane, które nie wymagają, by oba końce przewodu spotkały się w puszce podłączeniowej. Z kolei folię przycina się na żądaną długość. Przyciętą część należy zaizolować specjalną taśmą.

Kiedy warto stosować ogrzewanie podłogowe elektryczne

Montaż do skomplikowanych nie należy, przy odrobinie zawziętości ogrzewanie można ułożyć samemu, a jednak, mimo powyższych zalet, elektryczne ogrzewanie podłogowe nie cieszy się w Polsce popularnością, pomimo tego, że wiedza o wysuszaniu powietrza przez grzejniki konwekcyjne jest niemal powszechna. Wielu wychodzi z założenia: „to co było pierwsze, na pewno jest najlepsze”. Tymczasem rynek ulega zmianom, parametry materiałów również i w konsekwencji warto pomyśleć o nowych rozwiązaniach.

oBud.ploBud.plWystarczy spojrzeć na problemy nurtujące budowniczych kilkanaście lat wstecz. Nieszczelne okna powodowały, że ocieplenie było niezwykle istotne, by osiągnąć wewnątrz domu komfort. Obecnie „modne” są domy energooszczędne, które charakteryzują się całkiem innymi parametrami (mają kilkuszybowe okna, wentylację mechaniczną) i wymagają innych rozwiązań.

Jeśli w domu funkcjonuje wentylacja mechaniczna, warto przemyśleć instalację ogrzewania podłogowego (każdego rodzaju). Chodzi o to, że dom tego typu nie wymaga ciągłego otwierania okien, co powoduje natychmiastowe wychłodzenie pomieszczeń. Istotnym jest również fakt, że ogrzewanie podłogowe jest niskotemperaturowe. Temperatury, jakie „wędrują” w podłodze są znacznie niższe niż w przypadku rur ogrzewania konwekcyjnego. W domu energooszczędnym mogą okazać się rozwiązaniem w zupełności wystarczającym.

Ogrzewanie podłogowe najlepsze efekty przyniesie kolejno:
pod płytkami z kamienia;
pod płytkami ceramicznymi;
pod elastyczną wykładziną;
pod parkietem przemysłowym;
pod deskami podłogowymi;
pod deskami podłogowymi przykrytymi wykładziną.
W przypadku wykładzin oraz podłóg drewnianych trzeba upewnić się, że są przeznaczone do współpracy z ogrzewaniem podłogowym.

Wiadomo, że ciepłe powietrze wędruje do góry, z kolei zimne pozostaje na dole. Wystarczy w ciepły dzień stanąć na krześle w pomieszczeniu. Różnica temperatur będzie odczuwalna. Dlatego w przypadku wysokich pomieszczeń, np. w domach z antresolą, ciepło ucieka pod sufit, a na dole jest zimno. By ogrzać takie pomieszczenie ogrzewaniem konwekcyjnym, potrzebna jest masa energii. By uniknąć kosztów warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe, które przekazuje ciepło nie poprzez konwekcję a przez promieniowanie. Temperatura jest najwyższa tuż przy podłodze i maleje wraz ze wzrostem wysokości. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze wspomniany wcześniej fakt, że ogrzewanie podłogowe „rozpędza się” bardzo długo. Czas nagrzania powierzchni podłogowej trwa co najmniej kilka godzin.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest tanie na etapie inwestycji. W eksploatacji podnosi rachunki za prąd. Z tego względu jest ono najczęściej wykorzystywane do dogrzewania jedynie mniejszych pomieszczeń, na przykład łazienek.
REKLAMA:

Przyjazne dla użytkowników czy nie?

Prawdopodobnie nikt nie dobiera podłogi, analizując swoją kartę chorobową. Nie mniej warto wiedzieć, że ogrzewanie podłogowe wygrywa z tradycyjnymi grzejnikami pod tym względem, że nie powoduje w takim stopniu wzniecenia kurzu, zarodników, grzybów czy bakterii. Pod tym względem jest przyjazne dla użytkowników. Dzieje się tak dlatego, że oddaje ciepło poprzez promieniowanie, a nie konwekcję czyli ruch powietrza. Pozytywnie wpływa to na odczuwanie komfortu cieplnego przez ludzi przebywających w ogrzewanych w ten sposób pomieszczeniach.

Osoby noszące szkła kontaktowe, bądź cierpiące na tzw. zespół suchego oka, docenią ogrzewanie podłogowe, gdyż otrzymają powietrze o odpowiedniej wilgotności wolne od kurzu.

Zarzutem kierowanym w stronę ogrzewania podłogowego elektrycznego jest tworzenie się niezdrowego dla człowieka pola elektromagnetycznego. Sposobem na to jest poprowadzenie kabla dwużyłowego. W kablach takich prąd płynący w jednej żyle w jedną stronę, a w sąsiadującej w drugą, niweluje powstawanie ewentualnego pola. Niektórzy specjaliści są zdania, że tak niskie napięcie nie powoduje promieniowania i zagrożenia dla zdrowia człowieka.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #podloga #do ogrzewanie #instalacje #obud #podloga_ogrzewana #Ogrzewanie podłogowe

Więcej tematów: