Siła wiatru miarą jakości dachu

Podziel się:
Wiatr to największe zagrożenie dachu stromego. Zdiagnozowanie zagrożeń i właściwe zabezpieczenie dachu, to szansa na wygranie z żywiołem.

Fot. BraasFot. BraasPrzed budową dachu trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę:
- strefę obciążenia wiatrem;
- lokalizację inwestycji;
- rodzaj dachu;
- ciężar dachówki;
- wytrzymałość klamer.

Jeśli dom położony jest w strefie intensywnych wiatrów, warto zastanowić się nad pokryciami ciężkimi (w przypadku dachów stromych), gdyż mają większą odporność na oddziaływanie wiatru. Pokrycia lekkie, wielkoformatowe, takie jak blachodachówka – mogą być zerwane nawet razem z więźbą.
REKLAMA:

Co prawda także dachówki betonowe czy ceramiczne mogą ulec uszkodzeniom w razie silnych huraganów, ale zniszczenia są dużo mniejsze, a co za tym idzie, prostsze i tańsze w naprawie. Nie da się ukryć, że łatwiej wymienić kilka dachówek niż np. połowę pokrycia – mówi SUPERDEKARZ, Jerzy Orłowski z firmy Usługi Ogólnobudowlane „Orzeł”.

Fot. BraasFot. BraasKlamry zabezpieczają dachówki przed poderwaniem przez wiatr. Mocuje się je przy dachówkach połaciowych, gdy nachylenie dachu jest większe niż 65 stopni. Konstrukcja klamry gwarantuje pewny uchwyt łaty i trzymanie dachówki na połaci.
Dodatkowym zabezpieczeniem dachu przed wiatrem może być deskowanie wzmacniające konstrukcję.

Warto w to zainwestować, szczególnie w przypadku tzw. „domów otwartych”, gdzie z każdej strony są drzwi i okna, co zwiększa oddziaływanie wiatru. Dodatkowo pamiętajmy, żeby folia była klejona na każdym łączeniu – podkreśla SUPERDEKARZ, Jerzy Orłowski.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Superdekarz
#czytelnia #dachy #dach #superdekarz #Zabezpieczenia dachów

Więcej tematów: