Odzyskiwanie ciepła ze spalin

Podziel się:
System KSG (Kominowy System Grzewczy) służy do odzyskiwania ciepła uciekającego w procesie spalania przez kanały kominowe. Producenci deklarują, że decydując się na system w domu, inwestor generuje oszczędności rzędu 50 %. Oferta ta jest na tyle atrakcyjna, że grzechem byłoby nie zainteresować się tematem.

Schemat budowy KSG, źródło Blue OceanSchemat budowy KSG, źródło Blue OceanKominowy system grzewczy zbudowany jest ze stalowych elementów rurowych zespawanych ze sobą, wyposażonych w radiatory (elementy odprowadzające ciepło z układu, z którym się stykają, do otoczenia). Całość tworzy rurę grzewczą, zamkniętą w obudowie osłonowej. Odzyskane ciepło, poprzez radiatory, emitowane jest do zamkniętej komory grzewczej, a tam podgrzewa znajdujące się powietrze. Nagrzane w ten sposób powietrze może zasilać różne systemy dystrybucji ciepła, np. kominowy system DGP.

KSG działa w ten sposób, że przesyła ciepło odzyskane ze środowiska gorącego dymu i spalin do zimnej komory grzewczej systemu.

Kluczową sprawą jest szczelność połączeń KSG, szczególnie, gdy do odbioru odzyskanej energii cieplnej z komory grzewczej będziemy wykorzystywać urządzenia mechaniczne. Konsekwencją nieszczelnych rur może być odwrócenie ciągu, a więc wyssanie dymu i spalin z rury kominowej KSG.
REKLAMA:

System może być zainstalowany w szybach kominowych (kominków wykonanych z pustaków keramzytowych, rur stalowych, ceramicznych, szklanych). Zewnętrzna ściana KSG zabezpieczona jest od środka materiałami izolacyjnymi, bądź kumulacyjnymi. Jako izolacja może być stosowana wełna mineralna, płyty izolacyjne, bądź akumulacyjne. Energia „wędruje” przez komorę grzewczą wprost do systemów dystrybucji ciepła. Komora grzewcza ograniczona jest od dołu i góry deklami, a po bokach materiałami izolacyjnymi z jednej strony i rurą z gorącymi spalinami z drugiej.

Przekrój KSG, źródło: Blue OceanPrzekrój KSG, źródło: Blue OceanKominowy System Grzewczy został stworzony na potrzeby odzyskania ciepła ze spalin oraz z wszelkiego typu szybów kominowych, przez które odprowadzane są dym, spaliny i inne gazy zawierające energię cieplną – mówi Krzysztof Kurkowski, twórca Instytutu Ciepła, pomysłodawca KSG. - Istotą jego działania jest szczelne odizolowane ścian wewnętrznych tym samym zabezpieczenie odzyskanej energii przed utratą temperatury i przenikaniem ciepła poza KSG. Zastosowane w KSG rury mają przekrój okrągły o średnicach 140, 160 i 200 mm. Do obwodu każdej z nich (o długości od 350 do 500 cm) przyspawane jest 20 radiatorów o wysokości 30 mm. Radiatory odbierają ciepło z rury dymowo-spalinowej, które następnie przekazują do komory grzewczej. Dzięki temu, że rura w komorze jest szczelnie zamknięta, odzyskana energia jest w sposób kontrolowany kierowana do dalszego wykorzystania.

Odizolowanie ścian wewnętrznych systemu zabezpiecza odzyskaną energię przed utratą temperatury i ucieczką ciepła poza system KSG.

Zaletą KSG jest łatwość w jego montażu. System jest przykręcany do ściany bądź montowany bezpośrednio na urządzeniu grzewczym. Można również postawić komin na stropie znajdującym się tuż nad urządzeniem grzewczym.

Na podstawie materiałów Blue Ocean
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #instalacje #obud #kominek #Kominy - systemy, budowa

Więcej tematów: