Okiennice zewnętrzne - gwarancja wewnętrznego spokoju

Podziel się:
Okiennice w zależności od potrzeb (panujących warunków klimatycznych) chronią wnętrze domu przed promieniami słonecznymi lub zimowym chłodem. Mimo tego, że są równie skuteczną przeszkodą dla powyższych „zagrożeń”, co np. rolety, żaluzje czy markizy, coraz rzadziej zdobią okna.

Fot. FlickrFot. FlickrNowe budownictwo wypiera okiennice z użycia. W Polsce spełniają raczej rolę ekstrawaganckiego dodatku. Wyjątki to, np. południe Polski. Co innego w innych krajach. Są takie miejsca, gdzie okiennice to stały element w miejskim krajobrazie.

Przed czym chronią okiennice

Szczególnie zimą, są doskonałą barierą przed zimnem. Wykonane z drewna lub PVC, poprawiają właściwości izolacyjne okien nawet do 50%. Na rynku dostępne są np. okiennice ocieplane, z dodatkową warstwą styropianu lub wełny mineralnej. Z kolei latem, okiennice chronią wnętrze domu przed nadmiernym nagrzaniem. Szczególnie pomieszczenia z oknami od południowej i południowo-zachodniej strony, narażone są na wielogodzinny skwar. Tu przydatne mogą okazać się okiennice niepełne, które zapewniają możliwość dozowania wpadającego do pomieszczeń światła.

Okiennice poprawiają właściwości izolacyjne nawet o 50%, Fot. FlickrOkiennice poprawiają właściwości izolacyjne nawet o 50%, Fot. Flickr
Oprócz ochrony przed warunkami atmosferycznymi, okiennice pełnią jeszcze jedną ważną funkcję. Są dobrą alternatywą dla krat w oknach, w przypadku, gdy chcemy aby nasz dom był dobrze zabezpieczony przed złodziejami. W tym celu warto wyposażyć okiennice w okucia antywłamaniowe. Można również ryglować je od wewnątrz. Tak zabezpieczone okna stanowią sporą przeszkodę dla potencjalnego złodzieja.

Fot. FlickrFot. Flickr

Rodzaje okiennic

Okiennice produkuje się na zamówienie. Można je montować przy oknach o dowolnej wielkości i kształcie. Wykonuje się je z drewna, PVC bądź aluminium. Drewniane maluje się farbami kryjącymi lub wykańcza transparentną lazurą. Okiennice z drewna pełnego ważą nawet 20 kg/m2. Plastikowe barwi się w masie, z kolei aluminiowe maluje proszkowo. Drewniane są najdroższe (ceny zaczynają się od 700 - 800 zł), z kolei PVC najtańsze (ceny zaczynają się poniżej 500 zł).

Jeśli chodzi o konstrukcję, rozróżniamy okiennice pełne i ramowe. Pierwsze wykonuje się w całości z drewnianych desek, mocowanych na pióro i wpust. Deski łączy się dwiema poziomymi poprzeczkami i zastrzałem. Z kolei okiennice ramowe wykonuje się z różnych materiałów. Można wykonać je na kilka sposobów, jednak cechą wspólną dla wszystkich jest konstrukcja oparta na ramie wykonanej z listew. Wypełnienie może być:
ażurowe - w takim wariancie ramę wypełniają listwy montowane pod kątem 45 stopni;
płycinowe – w ramie osadzone są deski (układ pionowy lub poziomy), albo płyta np. ze sklejki PVC.

Okiennice rozsuwane, Fot. OBUD.plOkiennice rozsuwane, Fot. OBUD.pl

Montaż

Montaż okiennic jest zależny od sposobu, w jaki chcemy je otwierać. Okiennice uchylne, to sposób klasyczny. Tu ważną rolę spełniają zawiasy, które montuje się albo we wnęce okiennej albo na ścianie frontowej. Ten wariant możemy zastosować przy oknach usadowionych we wnęce.
REKLAMA:

Druga możliwość, to skrzydła przesuwane, które montuje się na szynach. Skrzydła okiennic podwiesza się na wózku, który porusza się po szynach. Jeśli macie w domu szafy wnękowe, będziecie mogli zobrazować sobie sposób działania takich okiennic.

Okiennice uchylane, Fot. FlickrOkiennice uchylane, Fot. FlickrOkiennice można zamocować do ściany, ramy okna, lub za pośrednictwem specjalnej opaski wokół ościeża. Jeśli decydujemy się na mocowanie ścienne, przy ścianach jedno- i trójwarstwowych trzeba wywiercić otwory (10 cm dla ceramiki tradycyjnej i silikatów, 20 cm dla pustaków poryzowanych), w które wbija się kołki i mocuje zawiasy. Przy ścianie dwuwarstwowej trzeba najpierw zamontować elementy drewniane i przykryć je cienką warstwą styropianu.

Okiennice mogą być wyposażone w mechanizm elektryczny, który pozwala zamykać je, bez otwierania okien. Funkcja może okazać się przydatna szczególnie zimą, gdy rzadko i raczej niechętnie otwieramy okna.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#okna #czytelnia #do izolacja #okna i drzwi #z drewno #obud #do okno #z aluminium #z pvc #Osłony - rolety, markizy itp.

Więcej tematów: