newsletter reklama projekty domów forum
poniedziałek 24 lutego 2020
02.09.2015r...

Jak przygotować rynny na jesień?

Jesień to sezon wzmożonych opadów deszczu i silnych wiatrów. Aura nie będzie tak przyjemna jak latem, dlatego sensownym wydaje się zainteresowanie stanem elementów zewnętrznych domu, między innymi rynnami. O tym, jak postępować z rynnami podczas „kontroli” opowiada Magdalena Gardyła, specjalistka ds. jakości w firmie Galeco.
Magdalena Gardyła, specjalistka do spraw jakości w Galeco, źródło: Galeco
Magdalena Gardyła, specjalistka do spraw jakości w Galeco, źródło: Galeco
Rynny mogły ulec uszkodzeniu podczas letnich burzy. Mogły np. stracić swoją stabilność poprzez uszkodzenie haków i mocowań systemu. Jeśli zbagatelizujemy i nie zareagujemy, rynny staną się podatne na podmuchy wiatrów, co może skutkować oberwaniem się systemu. Wiatry sprzyjają również nanoszeniu kurzu i zniszczonych upałem liści. W takim wypadku rynny należy przeczyścić ręcznie lub za pomocą wody z ogrodowego węża lub wysokociśnieniowej myjki. Zastosowania nie powinny znaleźć tutaj ostre narzędzia, które mogą naruszyć szczelność systemu – podpowiada Magdalena Gardyła z Galeco.

W przypadku, gdy rynny są wykonane z PVC, trzeba sprawdzić, czy podczas letnich upałów nie uległy odkształceniu. Szczególnie rury spustowe, wykonane z nieplastyfikowanego polichlorku winylu należy obdarzyć zainteresowaniem. Źle umiejscowione obejmy mogły spowodować nienaturalne wygięcie rynny. Jeśli odkształcenia są znaczne – należy niezwłocznie wymienić taki fragment systemu – dodaje Magdalena Gardyła. - W przypadku rynien PVC lub stalowych, powszechną usterką są przecieki występujące na zużytych już uszczelkach. Obserwując rynny podczas pierwszego deszczu, należy wymienić osłabione łączenia.
--
REKLAMA:
--
Błąd w montażu przy łączniku klamrowym, źródło Galeco
Błąd w montażu przy łączniku klamrowym, źródło Galeco
Wrzesień to pora opadania liści. Ich nadmiar w łatwy sposób osiądzie w rynnie, powodując jej zablokowanie. Warto zaopatrzyć rynny w siatki, które stawiają opór nieczystościom. To również metoda na ochronę przed ptakami. Nieusunięte nieczystości, które pojawiły się we wnętrzu rynien latem, są podłożem dla rozwoju grzybów i mchu. Systematycznie sprawdzany system, będzie służył inwestorowi przez długie lata i nie będzie wymagał skomplikowanych napraw – podsumowuje Magdalena z Galeco.

źródło: Galeco

Artykuły podobne:

d