Podjazd dla osób niepełnosprawnych

Podziel się:
Aby wybudować podjazd dla osoby niepełnosprawnej przy domku jednorodzinnym, nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Nie znaczy to jednak, że możemy zbudować podjazd z absolutnym pominięciem urzędowych zawiłości.

Podjazd betonowy, źródło: FotoliaPodjazd betonowy, źródło: FotoliaWłaściciele domów jednorodzinnych mają zdecydowanie krótszą drogę do rozpoczęcia budowy niż mieszkańcy domów wielorodzinnych. Chodzi o to, że domy jednorodzinne, usytuowane na gruncie własnościowym, mają wokół przestrzeń budowlaną. Właściciel domu, który chce budować podjazd, nie potrzebuje na to zgody sąsiadów.

Musi jednak zgłosić się do Wydziału Architektury, by poinformować o planach takiej budowy i przedstawić projekt pochylni, zawierający informacje techniczne (wymiary podjazdu), oraz usytuowanie. Okazanie dokumentu potwierdzającego prawo do gruntu jest również niezbędne. Jeśli w rejonie budowy istnieją instalacje wodne, przyłącza energetyczne, linie telekomunikacyjne, należy uzyskać pozwolenia na ich przesunięcie lub zabudowanie. Tak samo w przypadku obecności krzewów i drzew, również należy uzyskać zgodę (wydział środowiska) na wycinkę, lub przesadzenie*. Po zakończeniu budowy należy wykonać inwentaryzację geodezyjną, a więc zgłosić się do wydziału geodezji.
REKLAMA:

Co innego, jeśli budynek nie jest naszą własnością, wtedy musimy uzyskać zgodę na budowę od właściciela budynku. Wykonanie podjazdu dla osoby niepełnosprawnej mieszkającej na parterze budynku wielorodzinnego (na przykład w bloku) wymaga zdobycia zgody wszystkich mieszkańców bloku.

Projekt pochylni

Aby zbudować pochylnię musimy trzymać się szeregu wytycznych. Przede wszystkim szerokość pochylni musi mieć odpowiednie parametry - jej minimalna wartość, to 120 cm. Z kolei minimalna szerokość spocznika między pochylnią a wejściem wynosi 150 cm. Maksymalna długość jednego biegu przy pochylni wynosi 900 cm. Jeśli to nam nie wystarczy, musimy podzielić ją na kilka krótszych odcinków. Długość spoczników między biegami pochylni to minimum 140 cm. Na całym obwodzie pochylni i spoczników wymagane są krawężniki, czyli ten element konstrukcji, który zapobiega ześlizgiwaniu się kół z pochylni. Ich wysokość minimalna, to 7 cm.

Rodzaje podjazdów

Podjazd możemy zbudować na kilka sposobów. Albo z gotowych elementów metalowych, z jezdnią ze stalowej kraty, albo z elementów drewnianych, albo zbudować od podstaw, betonowy. Ostatni wariant wymaga oddzielnego fundamentu, jest to wariant najdroższy, ale i najstabilniejszy.

Do wykonania nawierzchni stosuje się materiały antypoślizgowe lub posiadające takie właściwości.

Podjazd stalowy

Podjazdy stalowe pokryte są kratownicami, antypoślizg zapewnia ażurowa konstrukcja. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość demontażu i przeniesienia.

Podjazd betonowy

Przy podjazdach betonowych, do pokrycia posadzki stosuje się materiały o powierzchni fakturowej:
- terakota zewnętrzna antypoślizgowa;
- kamień naturalny;
- drobna kostka brukowa (montowana bezspoinowo);
- wylewka betonowa z gruboziarnistą nawierzchnią;
- niepolerowany gres;
- płytki klinkierowe nieszkodliwe;
- okładzinowe płyty betonowe.

Podjazd drewniany

Budując podest drewniany wykorzystujemy deski zaimpregnowane specjalnymi środkami. Chodzi o to, by w przypadku opadów deszczu, bądź śniegu, podjazd nie stanowił zagrożenia dla użytkownika.

Podjazd drewniany, źródło: FotoliaPodjazd drewniany, źródło: Fotolia

Poręcze

Poręcze to elementy niezbędne przy podjeździe. Według wytycznych powinny znajdować się na wysokości 75 cm i 90 cm - w dwóch równoległych pasmach. Dla poręczy przyścielnej odległość od ściany będzie wynosić minimum 5 cm. Poręcze wykonuje się najczęściej z drewna i stali o niewielkiej perforacji. Korzystny kształt poręczy, to przekrój koła lub owalu. Zakończenia poręczy powinny być zaokrąglone w dół, by wyeliminować ostre krawędzie – potencjalne zagrożenie. Warto również wziąć pod uwagę, by zadbać o oświetlenie podjazdu, a nawet jego zadaszenie.

Dofinansowanie

Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o przyznanie jej środków na budowę podjazdu. W tym celu należy zgłosić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku, to:
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (kserokopia);
- zaświadczenie o dochodach;
- skserowany dokument aktu własności, bądź umowa najmu lokalu oraz zgoda; właściciela lokalu na wybudowanie pochylni;
- projekt podjazdu sporządzony przez architekta wraz z kosztorysem.

* Na własnej działce bez zezwolenia można wycinać wyłącznie drzewa i krzewy owocowe oraz inne, których wiek nie przekracza dziesięciu lat.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #ogrody #obud #Ogrody - tematy pozostałe

Więcej tematów: