Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie ze szkłem SunGuard SN 70/41 firmy Guardian

Podziel się:
Duży wpływ na ostateczny efekt wizualny Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz na doskonałe parametry budynku miało szkło SunGuard SN 70/41 firmy Guardian, które wykorzystano na fasadzie muzeum.

 Fot. Guardian Fot. Guardian

Największy obiekt pasywny na świecie


Nowy gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego to obiekt, który zasługuje na szczególne uznanie nie tylko z powodu oryginalnej bryły. Architekci dołożyli wszelkich starań, by wpisywał się on także w ekologiczne trendy i spełniał międzynarodowe standardy architektury pasywnej. Budynek zaprojektowano zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego i tzw. „potrójnej odpowiedzialności”. Myśleliśmy o czynnikach związanych z dobrym samopoczuciem osób przebywających w obiekcie (ilość światła naturalnego, jakość powietrza, jakość akustyczna) oraz ekonomiczność eksploatacji – mówi Bartłomiej Kisielewski, partner w biurze Horizone Studio. Rozwiązania dotyczące budownictwa zrównoważonego, zastosowane w obiekcie, zostały wyróżnione nagrodą główną PLGBC Green Building Awards 2010 dla najlepszego budynku zielonego w Polsce bez certyfikacji.
REKLAMA:

Podstawowym surowcem tworzącym fasadę budynku jest szkło i to właśnie ono miało ogromny wpływ na zachowanie zasad budownictwa zrównoważonego. Inwestor zdecydował się na wybór szkła SunGuard SN 70/41 (szkło bazowe float ExtraClear), które gwarantuje doskonałą przejrzystość, wysoką selektywność i termoizolacyjność. Szkło firmy Guardian polecane jest szczególnie do zastosowań w budynkach użyteczności publicznej i obiektach kulturalnych, dlatego też idealnie spełniło wymogi stawiane przez twórców nowego gmachu krakowskiego MLP. SunGuard SN 70/41 charakteryzuje się wysoką ochroną przeciwsłoneczną, a jednocześnie przepuszcza optymalną ilość światła widzialnego, dzięki czemu zwiedzający muzeum mają zapewniony odpowiedni poziom jasności i komfort termiczny. Wielofunkcyjna powłoka ogranicza do minimum konieczność stosowania sztucznego oświetlenia, nie dopuszcza do przegrzewania się pomieszczeń w sezonie letnim i wychładzania wnętrz w okresie zimowym. Wszystko to sprawia, że budynek ma mniejsze zapotrzebowanie na prąd i bardzo korzystny bilans energetyczny. Z punktu widzenia osób odwiedzających muzeum ważny jest również fakt, że szkło SunGuard SN 70/41 cechuje się neutralnym kolorem odbicia i wysokim wskaźnikiem oddawania kolorów. Gwarantuje to, że podziwianie eksponatów zarówno wewnątrz budynku, jak i z zewnątrz nie będzie niczym ograniczone.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Guardian
#okna #wiadomości #okna i drzwi #z szklo #guardian

Więcej tematów: