Wybitni architekci w gronie laureatów Brick Award

Podziel się:
Konkurs architektoniczny Brick Award od ponad 10 lat nagradza najlepsze obiekty, które powstały z wykorzystaniem ceramiki. Przedsięwzięcie, którego inicjatorem i organizatorem jest firma Wienerberger, udowadnia, że ten materiał cenią i wykorzystują w swoich projektach najbardziej utalentowani i uznani architekci. Obecnie trwa druga, polska edycja Brick Award, która powstała, by doceniać i wyróżniać najlepsze, ceramiczne realizacje na terenie kraju, a także przyznawać nominacje do międzynarodowej odsłony konkursu.

Pasaż dla pieszych, Fot. WienerbergerPasaż dla pieszych, Fot. Wienerberger Ceramika, ze względu na wielowiekową tradycję zastosowania w budownictwie, częściej kojarzy się z historycznymi obiektami, uznanymi za zabytki, niż z nowoczesną architekturą. Dlatego, największy na świecie producent cegieł, firma Wienerberger zainicjowała konkurs Brick Award. Nagradzane obiekty zbudowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych udowadniają, że ten budulec daje niemal nieograniczone możliwości twórcze i doskonale wpisuje się w nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Już pierwsza edycja Brick Award, która odbyła się w 2004 roku dowiodła, że z ceramicznych dachówek, cegieł czy klinkieru budują najznakomitsi, współcześni architekci. Między innymi, główna nagroda została przyznana Josef’owi Pleskot’owi, który uznawany jest za czołowego przedstawiciela czeskiej architektury po 1989 roku. Zwycięski obiekt to pasaż dla pieszych, położony w Fosie Jelenia pod Praskimi Hradczanami. W tunelu turyści i mieszkańcy Pragi mogą obserwować przez konstrukcję kratową płynący w podłodze strumyk Brusnice. Natomiast, ściany oraz sklepienie zostały uformowane z cegieł, które tworzą wyjątkowy wzór, podkreślony odpowiednim oświetleniem.

W 2006 roku do grona laureatów Brick Award dołączył brytyjski architekt John Pawson, znany ze znakomitych, utrzymanych w duchu minimalistycznym realizacji. W jego portfolio znajdują się projekty m.in. sklepów Calvin Klein, przejścia nad jeziorem w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew, czy powstającego, nowego Muzeum Designu w Londynie. Nagrodę Brick Award zdobył za zrealizowany wspólnie z Janem Soukup’em, klasztor trapistów w Czechach. Obiekt powstał z ruin zapomnianego budynku farmy w dawnym zakonie Norbertanów. Do odbudowy użyto stali, betonu, ale przede wszystkim cegieł do wznoszenia murów. Architekci nadzorowali remont poszczególnych pomieszczeń, aby zachować piękno oryginału, m.in. freski na ścianach po konserwacji wróciły na właściwe im miejsca. Natomiast, arkady galerii w nowopowstałej części obiektu odzwierciedlają współczesne trendy budowlane. Ich kolebkowe sklepienie wydaje opierać się jedynie na szklanej ścianie.
REKLAMA:

 Klasztor trapistów w Czechach, Fot. Wienerberger Klasztor trapistów w Czechach, Fot. Wienerberger Peter Zumthor jeden z najbardziej uznanych współczesnych architektów, wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Pritzkera, czy im. Miesa van der Rohe, również otrzymał w 2008 statuetkę Brick Award za projekt Muzeum Kolumba. Obiekt powstał na ruinach budynków arcybiskupstwa kolońskiego, które zostały zniszczone w trakcie II wojny światowej. Obecnie mieści zbiory Muzeum Sztuki Archidiecezji Kolońskiej. Pozostałości dawnej fasady zostały idealnie wkomponowane w elewację muzeum. Natomiast, lekkości budynkowi nadaje nie tylko jasnoszary kolor elewacji, wykonanej z cegieł na zamówienie, ale także perforacja w murze, która doświetla fragmenty wnętrza.

 Muzeum Kolumba, Fot. Wienerberger Muzeum Kolumba, Fot. Wienerberger W 2010 roku nagrodę Brick Award odebrał Emilio Caravatti, który udowadnia, że architekt swoją pracą wypełnia także misję społeczną. Swoje projekty realizuje w Republice Mali - jednym z najbiedniejszych regionów świata, korzystając z pomocy miejscowej ludności. Nagrodzony projekt powstał jako “work in progress”, w ramach którego zbudowano w kolejnych latach kilka różnych budynków użyteczności publicznej: dwie szkoły, punkt medyczny oraz domy mieszkalne dla nauczycieli - wszystkie na sawannie w regionie Beledougou. Projekty budowlane Emilio Caravatti realizowane są przy zastosowaniu dostępnych na miejscu materiałów i tradycyjnej, częściowo już zapomnianej, techniki budowlanej. Do budowy nagrodzonych budynków wykorzystano wytwarzane lokalnie cegły.

Budynki użyteczności publicznej w Mali, Fot. WienerbergerBudynki użyteczności publicznej w Mali, Fot. Wienerberger W 2010 roku do grona laureatów Brick Award dołączył także Alvaro Siza, który jest jednym z najwybitniejszych architektów europejskich. W 1992 roku otrzymał nagrodę Pritzkera, a w 2013 podczas Biennale Architektury w Wenecji przyznano mu Złotego Lwa za całokształt twórczości. Projekt wyróżniony statuetką Brick Award stworzył wspólnie z Rudolfem Finsterwalder’em. Budynek Muzeum Architektury na wyspie Hombroich został praktycznie w całości wzniesiony z cegły, która pochodzi z rozbiórki. To sprawia, że jego elewacja jest niejednolita i surowa. Dodatkowo, część wmurowanych cegieł nosi na sobie jeszcze ślady białej farby, przez co ściana zyskuje oryginalny charakter. Minimalistyczne wnętrze to połączenie bieli z drewnem, które przełamuje „wlewający się” do wnętrza przez duże przeszklenia widok na zielony, malowniczy krajobraz.

 Muzeum Architektury, Fot. Wienerberger Muzeum Architektury, Fot. Wienerberger Choć do tej pory, w międzynarodowej edycji Polscy architekci nie zdobyli głównej nagrody to wielokrotnie otrzymywali nominacje, a ich obiekty były publikowane w albumie Brick, każdorazowo podsumowującym konkurs. Wśród nominowanych do tej pory znaleźli się m.in.: Grzegorz Stiasny, Tomasz Studniarek, Małgorzata Pilinkiewicz, Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Tomasz Konior.

W 2013 roku odbyła się pierwsza polska osłona Brick Award, w której statuetki zwycięzców otrzymał duet Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak (Budynek mieszkalny we Wrocławiu, ul. Grabiszyńska/Inżynierska), Krzysztof Ingarden i Jacek Evy (Małopolski Ogród Sztuki), Ryszard Jurkowski (Muzeum AK w Krakowie) oraz Zbigniew Maćków (Ratusz i Centrum Administracyjno-Usługowe w Siechnicach).

W listopadzie ruszyła druga, polska edycja Brick Award. Konkurs jest szansą nie tylko na krajowe wyróżnienie, ale także umożliwia otrzymanie nominacji do międzynarodowej odsłony konkursu w 2016 roku. Gotowe obiekty można zgłaszać w pięciu kategoriach:

-Dom jednorodzinny
-Budynek użyteczności publicznej
-Dom wielorodzinny (budownictwo wielomieszkaniowe)
-Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/Rekonstrukcja
-Specjalne/niestandardowe zastosowanie

Dodatkowo, w ramach szóstej kategorii Projekt bez realizacji, po raz pierwszy zostaną przyznane dwie nagrody. Pierwsza z nich powędruje do architekta, który zgłosi projekt z wykorzystaniem ceramicznych rozwiązań, a druga do studentki lub studenta, którzy mogą zgłaszać również projekty przygotowywane w ramach studiów.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 16 lutego 2015 roku.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wienerberger
#wiadomości #wnetrza #wienerberger

Więcej tematów: