Konkurs International VELUX Award 2014 rozstrzygnięty

Podziel się:
Znamy zwycięzców międzynarodowego konkursu IVA 2014. Wśród laureatów szóstej edycji znaleźli się studenci z Chin, Korei i Bułgarii. Nagrodzone projekty nawiązywały do tematu społecznej odpowiedzialności i roli jaką może odgrywać w niej światło dzienne.

Fot. VELUXFot. VELUX Konkurs International VELUX Award 2014 cieszył się bardzo dużą popularnością wśród studentów architektury z polskich uczelni, którzy po studentach z Chin stanowili najliczniejsze grono zarejestrowanych zespołów (286) i zgłosili najwięcej projektów (aż 115). Po dużym zainteresowaniu polskich studentów można wnioskować, że światło dzienne w architekturze odgrywa coraz większą rolę, jest również ważnym punktem w programie nauczania – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX, koordynator konkursu w Polsce. Warto przypomnieć, że w ubiegłej edycji trzecią nagrodę (ex eaquo z zespołem z Chin) przyznano polskim studentom: Annie Zagorec oraz Maciejowi Kozłowskiemu z Krakowa. Nagrodzony projekt „Światło – medium przełamujące strukturalizm wertykalny", powstał pod opieką dr Jolanty Sroczyńskiej z Politechniki Krakowskiej.

Laureaci IVA 2014

W szóstej edycji IVA zgłoszenia, które najbardziej zwróciły uwagę jury proponowały oryginalne wizje związane z tym, w jaki sposób światło dzienne można wykorzystać do poprawy warunków i osiągnięcia lepszej jakości życia.
REKLAMA:

Studenci wykorzystują światło dzienne na różne sposoby, wykraczając daleko poza konwencjonalne pojęcia o jego funkcji. Ważne są nie tylko aspekty zdrowotne, widok za oknem i poczucie komfortu, ale również eksperymenty, w których światło pomaga rozwiązywać problemy społeczne i konflikty polityczne – mówi Craig Dykers, przewodniczący jury, wpływowy amerykańsko-norweski architekt oraz partner w cieszącym się międzynarodowym uznaniem, biurze architektonicznym Snøhetta.

 Fot. VELUX Fot. VELUX Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymał projekt czteroosobowego zespołu studentów z Chin pt. ”Światło, Rewitalizacja” (“Light, Revitalization”), który jak podkreśliło jury, zajmuje się potencjalnym wpływem światła na współczesne życie wielkiej metropolii. Zwycięski projekt studentów z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie prezentuje możliwości wykorzystania światła dziennego w gęsto zabudowanych dzielnicach Pekinu. Przedstawiona w pracy koncepcja tworzy kulturowe miejsca spotkań łączące mieszkańców z naturą, na nowo określająca relacje pomiędzy światłem dziennym a czasem.

 Fot. VELUX Fot. VELUX Drugą nagrodę otrzymało dwóch studentów z Uniwersytetu Hanyang i Uniwersytetu Hongik z Seulu (Korea Południowa), za projekt pt. ”Poranna Chmura Chwały” (Morning Glory Cloud). To połączenie wizji science fiction ze światem realnym i nawiązanie do trudnej sytuacji rozdzielonego granicą narodu koreańskiego. Studenci czerpiąc inspirację z natury, w tym światła dziennego, zaproponowali animowaną wersję strefy zdemilitaryzowanej w postaci sztucznej chmury.

 Fot. Velux Fot. Velux Kolejny zwycięski projekt (trzecia nagroda) zespołu studentów z Bułgarii pt. ”Światło nadziei” (“Light of Hope”), koncentruje się na problemie światowych migracji ludności, wymuszonych przez wojny, politykę i klęski żywiołowe. Autorzy projektu reprezentujący Uniwersytet Architektury, Budownictwa i Geodezji w Sofii postawili sobie za cel poprawę warunków życia w obozach dla uchodźców. Fluorescencyjne siatki przechwytujące i gromadzące promieniowanie słoneczne dają oświetlenie w obozie nocą, za dnia natomiast chronią go przed zbyt intensywnym słońcem. Laureaci uznali nagrodę za ważny krok na drodze do przetestowania ich pomysłu w prawdziwym obozie dla uchodźców.

Rozpoczęcie kolejnej edycji – już za rok!

Grupa VELUX zainaugurowała International VELUX Award w roku 2004, jako inicjatywę służącą budowaniu relacji z przyszłymi architektami, zwróceniu uwagi na rolę światła dziennego. Na przestrzeni lat swoje projekty zgłosiło w konkursie ponad 4 tysiące zespołów złożonych ze studentów architektury z całego świata. Tworzyły one nowatorskie projekty pod wspólnym hasłem „Light of Tomorrow” (Światło Jutra). Wszystkie zwycięskie prace, w tym laureatów IVA 2014, znajdują się na stronie internetowej konkursu iva.velux.com.

 Fot. VELUX Fot. VELUX
Jesienią 2015 roku zostanie ogłoszona kolejna edycja konkursu IVA, do której już dziś zaproszeni są studenci z polskich uczelni architektonicznych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Velux
#okna #wiadomości #okno #okna i drzwi #konkursy #velux

Więcej tematów: