Jak wybrać dywan idealny?

Podziel się:
Piękny dywan, dobrze dobrany do wielkości pomieszczenia i znajdujących się w nim mebli może zupełnie zmienić jego charakter. Podczas wybierania nowego dodatku warto jednak przestrzegać kilku zasad, które znacznie ułatwią nam to trudne zadanie.Istotną kwestią przy wyborze dywanu jest jego rozmiar. Projektanci wnętrz posługują się kilkoma zasadami, różniącymi się w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu chcemy umieścić dywan.

 Fot. AGNELLA S.A. Fot. AGNELLA S.A. Jeżeli poszukujecie dywanu do salonu, musicie pamiętać o tym, żeby był on odpowiednio proporcjonalny do wielkości wnętrza. Najlepszą opcją będzie, gdy brzegi dywanów będą oddalone od ścian o przynajmniej o 90 cm, tak aby swobodnie móc otwierać i zamykać drzwi. Taki rozmiar pozwoli Wam również na swobodne rozstawienie mebli: sofy, foteli i stolika kawowego bezpośrednio w obrębie dywanu. Jeśli nie chcecie aby dywan zajmował większość powierzchni salonu, wtedy dobrą decyzją będzie wybranie takiego o odrobinę mniejszych rozmiarach. Wtedy wyżej wspomniane meble będą delikatnie wychodziły poza jego krawędź, ale wciąż będą wyglądały dobrze.

Dywan w jadalni powinien być tak duży, aby w jego obrębie swobodnie mieściły się stół i krzesła. Najlepiej takiej wielkości, aby każde krzesło można było bez trudu wysuwać, wtedy będziemy mieć pewność, że dywan nie będzie się przesuwał, a jego boki nie będą się odkształcać.

 Fot. AGNELLA S.A. Fot. AGNELLA S.A. Dobierając dywan do sypialni musimy pamiętać, że inaczej będzie on wyglądał, jeśli posiadamy łóżko podwójne, a inaczej, jeśli wyposażamy na przykład pokój nastolatka z pojedynczym łóżkiem. W przypadku łóżka podwójnego mamy dwie możliwości. Możemy zdecydować się na mniejszy dywan, który nie będzie przylegał do ściany, na której znajduje się zagłówek łóżka. Powinien się on wtedy zaczynać tuż za szafkami nocnymi, na wysokości mniej więcej 1/3 łóżka. Sam dywan powinien się znajdować w takim ułożeniu, aby po każdej stronie posłania znajdowało się go tyle samo i by całość była symetryczna. Druga propozycja opiera się na tych samych zasadach, z tym że dywan układamy pod szafkami nocnymi i dociągamy go do ściany.
REKLAMA:

Jeśli w sypialni posiadamy łóżko pojedyncze, to możemy zdecydować się na dywan o dużych wymiarach i sugerować się zasadami, które przytoczone zostały wyżej. Dobrym rozwiązaniem będzie również zdecydowanie się na mały dywanik, który ułożymy centralnie obok łóżka, tak aby nasze stopy po przebudzeniu nie natrafiały na zimną podłogę. Dywan powinien być węższy i o połowę krótszy niż łóżko.

Każdy dywan, niezależnie od wielkości powinien być praktyczny i funkcjonalny, tak aby służył nam przez długie lata. Dlatego dobrze przemyśleć należy, z jakiego materiału chcemy, aby dywan był wykonany. Dywany z włókien syntetycznych zapewnią miękkość i sprężystość. Cechują się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Dywany wełniane obok tego, że są bardzo trwałe i posiadają duże walory estetyczne, są również bardzo przyjemne w dotyku.

Jeśli chodzi zaś o dobór koloru, to najbezpieczniejsze będzie trzymanie się gamy barw, w której zaprojektowane jest całe wnętrze. Można bawić się odcieniami, wybierając jaśniejsze lub ciemniejsze warianty koloru przewodniego. Jeśli chcemy aby dywan był najważniejszym dodatkiem w naszym wnętrzu, można odważyć się na odrobinę ekstrawagancji i dobrać dywan w kontrastujących kolorach. Warto jednak i wtedy pamiętać, aby chociaż jeden z nich nawiązywał do kolorystyki wnętrza.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Agnella S.A.
#na podloga #wnetrza #dywan #agnella #poradnik #Wykończenie i pielęgnacja podłóg

Więcej tematów: